- Hoşgeldiniz

Yöresel Mutfağımız

Tarih boyunca 30′un üzerinde medeniyete ev sahipliği yapan Diyarbakır, köklü geçmişine paralel olarak zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Çartlak kebabı olarak da bilinen çiğer kebabı, içli köfte, bulgur pilavı, kaburga, keşkek ve lebeni, burma gibi yemekleri ile kadayıf ve nuriye gibi tatlıları ünlüdür. Üzümden yapılan pestil ve sucuk, otlu ve örgü peynir, sumak ise Diyarbakır mutfağının zenginliklerinden bazılarıdır.

Kahvaltılıklar
Diyarbakır kahvaltı çeşitliliği ve lezzetiyle haklı bir üne sahiptir. Diyarbakır kahvaltısı, saç kavurmalı yumurtadan soğuk güvece, çeşit çeşit peynirlerden meyve tabağına kadar yirmiyi aşkın çeşitliliğe sahiptir. Kahvaltıda yakın yörelerin 14 çeşit peynir, un ve yumurta ile yapılan murtuğa, petek ve süzme bal, özel soslu süt kaymak, 3 çeşit reçel, siyah-yeşil zeytin çeşitleri, yöre ürünü koyun yoğurdu, özel salata, közlenmiş biber ve patlıcan, patates kızartması, domates ezmesi, sucuklu ve kavurmalı yumurta sofradaki yerini alır. Şurubu Halil sosuna bulanmış “cennet tabağı” ise kahvaltıdan sonra yenen meyve salatasıdır ve Diyarbakır’a has bir çeşittir.

Yemekler
Gelenseksel yemek türleri içinde et önemli bir yere sahiptir. Et, çoğu kez patlıcan ve domates ile birlikte kullanılır. Bol yağlı, acılı ve ekşili yemekleri vardır. Diyarbakır’ın meşhur ciğer kebabı Diyarbakır’ın onlarca çeşit üründen oluşan kahvaltı sofrası Diyarbakır İçli Köftesi Tarihi kadar eskidir. 30′un üzerinde medeniyete ev sahipliği yapan Diyarbakır, köklü geçmişine paralel olarak zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. İklim ve doğa koşulların da etkili olduğu yöresel mutfak kültüründe etin özel bir yeri vardır.

Cartlak kebabı olarak da bilinen ciğer kebabı, içli köfte, bulgur pilavı, kaburga dolması, keşkek ve lebeni, burma gibi yemekleri Diyarbakır, Doğu ve Güneydoğu Anadolu mutfağının tipik özelliklerini taşır. Kadayıf ve nuriye gibi tatlıları en bilinen lezzetlerinden birkaçıdır. Üzümden yapılan pestil ve sucuk, otlu ve örgü peynir, sumak Diyarbakır mutfağının başka bir lezzet zenginliğidir.

Nerede Ne Yenir?
Diyarbakır’da yemek mekanları olarak tarihi şehir olan Suriçi’nde yoğun olarak yer almıştır. Lüks restorantlar ve büyük oteller şehrin pek çok noktasında bulunmaktadır. Kahvaltı için en tanınmış mekânların başında Hasan Paşa Hanı gelir. Hasan Paşa Hanı’nda; dükkanlar hazırladıkları birbirinden renkli kahvaltılıklarla müşterilerine yöresel yemeklerini ve farklı lezzetlerini sunmaktadır.

Yemekler ve Sipariş
Yöresel yemekleriyle ün yapan Diyarbakır’da bulunan hemen her lokantanın kendine has bir yemeği vardır. Bu yemek, genelde o mekânın en iyi yemeğidir. Şehir merkezinde başta kebap çeşitleri olmak üzere Diyarbakır’ın yöresel yemeklerini de bulabilirsiniz. Lokanta, ocakbaşı, kafegibi küçük işletmeler rezervasyon sistemiyle çalışmaz. Ancak günün saatine ve yoğunluğuna bağlı olarak yer bulamama ihtimaline karşılık, özellikle büyük restoranlarda rezervasyon yaptırmalısınız.

Açılış – Kapanış Saatleri
Şehirde hayat erken başlar ve geç saatlere kadar canlılığını korur. Kahvaltı mekânları sabah 06:00′dan itibaren açılmaya başlar ve akşam 21:00′ye kadar açık kalır. Lokantalar ve kebapçılar çoğunlukla sabah 08:00 ile akşam 01:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Farklı saatlerde kapanan veya 7/24 çalışan yerler de bulunur.

İlçelerde Yemek
İlçelerde ve gezi güzergâhlarında, Diyarbakır’ın menüsünü bulabileceğiniz çok sayıda mekân yer alır.

Fiyatlar
Şehirde yemek ücretleri, özellikle küçük lokanta ve kebapçılarda makul seviyededir. Fiyatlar, restoran ve lokantalarda pazarlık konusu edilemez. Yeme içme mekanlarının büyük çoğunluğunda kredi kartı geçerlidir. Lokantalarda kuver, garsoniyer gibi ek ücretler yoktur. Sürahi ile ikram edilen su içinde ücret alınmadığı gibi kebaplarda birlikte servis edilen meze ve garnitürler de genellikle fiyata dahil değildir. Bir gelenek haline gelen bahşiş ise müşterinin insiyatifine bırakılmıştır.
  • youtube