- Hoşgeldiniz

Ulaşım Bilgileri

Diyarbakır, gerek şehirlerarası ulaşım, gerek şehiriçi ve ilçeler arası ulaşım konusunda çeşitli olanaklar sunmaktadır. Diyarbakır’a havayolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşılabilinir. Diyarbakır’da şehir içi ulaşımı konusunda belediye otobüsü ve taksi kullanılmaktadır. İlçelere ulaşımda otobüs firmaları önemli bir seçenek oluşturmaktadır. Dicle’nin bir kıyısından diğer kıyısına yolcu, eşya ve odunlar sallarla taşınmaktadır.

Havayolu
Yurtdışından İstanbul bağlantılı uçuşlar ile Diyarbakır’a varılmaktadır. Diyarbakır’a hergün Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya’dan düzenli olarak Adana’dan ise haftanın belirli günlerinde seferler düzenlenmektedir. Diyarbakır’a Türk Hava Yolları, AnadoluJet, Pegasus, BoraJet ve Onur Air sefer düzenlemektedir. Sivil-Askeri  olan havaalanı şehir merkezine 6 km. uzaklıktadır.

Karayolu
Diyarbakır’ın bütün komşu illeri arasında asfalt yol bağlantısı bulunmaktadır. Elazığ-Mardin karayolu ile Urfa-Siirt-Bitlis karayolu Diyarbakır’da kesişir. Diyarbakır’dan Türkiye’nin her yerine otobüs ile yolculuk mümkündür. Otogar şehir merkezibe 4 kilometre uzaklıktadır. Diyarbakır, Adana’ya 536, Adıyaman’a 207, Ankara’ya 940, Gaziantep’e 329, İstanbul’a bin 381, Mardin’e 86, İzmir’e 1436, Elazığ’a 162, Malatya’ya 263. Konya’ya 950 kilometre mesafe de bulunmaktadır. Biletinizi gideceğiniz şehre göre bir otobüs firmasından telefon ve internet üzerinden alabilirsiniz. Otobüs firmalarının şehir merkezinde acenteleri vardır. Bilet almak ve otogar servisi için acentelere uğrayabilirsiniz.

Demiryolu
Türkiye’de demiryolu hizmetleri TCDD tarafından yürütülmektedir. Adana’dan Elazığ’a giden Fırat Expressi Diyarbakır’dan geçmektedir. Diyarbakır-Batman, Diyarbakır-Kurtalan ve Diyarbakır-Adana trenleri ile Diyarbakır’a ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte aktarmalı tren seferleri ile Türkiye’nin büyük bir bölümüne ulaşım mümkündür.

Şehir içi Ulaşım
Diyarbakır’da şehir içi ulaşım belediye otobüsleri, minibüsler ve taksi ile gerçekleştirilmektedir. Şehir içi ulaşım için araba kiralamak da önemli alternatifler arasındadır. En güncel belediye otobüs güzergah ve saatleri için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesini ziyaret edebilir ve kurum ile irtibata geçebilirsiniz.

Şehir Merkezinin Dışına Ulaşım
İlçelere ulaşım da en önemli alternatif, ilçe otobüs seferleridir. Şehrin bütün ilçeleri ve köylerine otobüs seferleri bulunmaktadır. Hilar kayalıkları, Makam dağı, ve Hasuni mağarları gibi noktalara ancak özel araç ile ulaşılabilmektedir.

Diyarbakır 12000 yıllık medeniyetin izlerini taşıyan kadim şehir sizleri bekliyor…
  • youtube