- Hoşgeldiniz

Sağlık Bilgileri

Diyarbakır sağlık hizmetleri konusunda bölgenin en önemli merkezidir. Devlet tarafından sağlanan sağlık hizmetlerinin yanı sıra özel sağlık sektörü de Diyarbakır’da hizmet vermektedir. Sağlıklı ve sorunsuz bir tatil için ziyaretçilerin bazı tedbirleri alması tavsiye edilmektedir.

Yemek ve Sağlık
Bazı ziyaretçiler Türk yemeklerinde kullanılan yağ miktarı nedeniyle sindirim zorlukları yaşayabilmektedir. İlk günlerde hafif yiyecekler yemeye özen gösteriniz. Diyarbakır’da musluk suyunu rahatlıkla içebilirsiniz. Lokantalarda masalarda bulunan sürahilerdeki su sağlıklıdır. Dilerseniz suyu pet şişede alabilirsiniz.

Hastaneler
Diyarbakır il merkezinde 850 yataklı Devlet Hastanesi ve 400 yataklı Araştırma Hastanesi bulunmaktadır. Bununla birlikte şehir merkezi ve ilçelerde Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Diyarbakır Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi, Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Ergani Devlet Hastanesi, Silvan Devlet Hastanesi, Diyarbakır Alman Hastanesi, Genesis Hastanesi, Memorial Hastaneleri, Fizyon Özel Terapi ve Rehabilitasyon Merkezi, Özel Akademi KBB Hastalıkları Cerrahi Dalı Merkezi, Özel Çamlıca Kadın Hastalıkları ve Doğum Dalı Merkezi, Özel Derman Tıp Merkezi, Özel Derman Ol Cilt Hastalıkları Dalı Merkezi, Özel Diyarbakır Batı Göz Sağlığı Merkezi, Özel Diyarbakır Diyaliz Merkezi, Özel Gelişim Tıp Merkezi, Özel Metropol Hastanesi, Özel Sultan Hastanesi ve fazlası yer almaktadır.

Eczaneler
Diyarbakır Merkezde ve  devlet hastanesinin bulunduğu bölgede yoğunlaşmış çok sayıda eczane bulunmaktadır. Şehir merkezi ve ilçe merkezlerinde mesai saatleri dışında açık olan en az bir nöbetçi eczane bulunur. Nöbetçi eczanenin adı herhangi bir eczanın vitrininde yazılı bulunmaktadır.

Hayvanlar ve Haşaret
Şehir içinde zaman zaman sivrisinek olabilir. Sivrisineklerden koruyucu ürünler eczaneden alınabilir. Kırsal arazilerde akrep ve yılan görülebilir. Başıboş hayvanlara yaklaşmamız önerilir. Doğa yürüyüşlerinde karşımıza çıkan çoban köpekleri, sürüye yaklaşmadığınız sürece size zarar vermezler. Özellikle doğa yürüyüşlerinde mutlaka bir rehber edinmiş olmanız ve yabani hayvanlara dikkat etmeniz önerilir.
  • youtube