- Hoşgeldiniz

Neler Alınır?

Diyarbakır’dan hediyelik eşya olarak puşi, ipek dokuma ürünleri, el dokuması halı ve kilimler, Altın-Gümüş takılar, hasır bilezik, bakır el işi ürünleri ve çini alınabilir. Gıda ürünü olarak yöreye özgü peynir çeşitleri, kadayıf, çerez, karpuz ve kavun gibi ürünleri tercih edebilirsiniz.

Nerede Alınır?
Tarihi ipek yolu’nun kavşak noktasında yer alan Diyarbakır’da çok sayıda alışveriş merkezi ve çarşı bulunmaktadır. Diyarbakır’da Hasan Paşa Hanı, Kuyumcular Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı gibi tarihi mekanlardan alışveriş yapılmaktadır. Bununla birlikte modern alışveriş merkezleri de bulunmaktadır. Altın-Gümüş takılar ve hasır bilezik için en doğru adres Kuyumcular Çarşısı’dır. Bakır elişi ürünler daha çok Bakırcılar Çarşısı ve Yanık Çarşısı’ndan alınır. Puşi ve ipek dokuma ürünler ile el dokuması halı ve kilimler için Hasan Paşa Hanı’na gidebilirsiniz. Yöresel peynirleri ve tarım ürünlerini Peynirciler Çarşısı’ndan alabilirsiniz.

Nasıl Alınır?
Mağaza ve marketlerde çoğunlukla kredi kartı geçerlidir. Bazı alışveriş merkezlerinde pazarlık yapılabilir. Nakit pazarlıkta her zaman avantajdır. Kuyumcular ve marketler genelde pazarlığa kapalıdır. Kredi kartı şehir merkezinde basta alışveriş merkezleri olmak üzere pek çok noktada geçerlidir. Alışverişlerden sonra fiş veya fatura verilmektedir.
  • youtube