- Hoşgeldiniz

Ekonomik Özellikleri

Diyarbakır ekonomisi tarım ve hayvancılık ağırlıklı olmak üzere büyük çaplı sanayi, turizm ve ticarete dayanır. Brüt gelirin yüzde %40′ı tarımdan ve %20′si sanayiden temin edilir.

Diyarbakır’da 695.923 hektarlık alaan ekilmektedir. Tahıl başta gelen ürünüdür. Sebze ve meyvecilik gelişmektedir. Tahıl ürünü 20 sene içinde 3 kat artmıştır. Başlıca tarım ürünleri ise buğday, arpa, darı, pirinç, mercimek, baklagiller, saf pamuk, tütün, susam ve keten tohumudur. Salatalık, domates, patlıcan, biber, fasulye, kabak ve taze soğan yetiştirilir. Diyarnakır karpuzu ve kavunu iri olduğu gibi, çok lezzetlidir. Türkiye’de yetişen karpuzun %10′u ve kavunun %5′i Diyarbakır’da yetişir.

Sayısız üzüm çeşidinin bulunduğu Diyarbakır’da ayrıca, ceviz, bâdem, nar, dut ve armut yetişir. Dicle kenarındaki köylerde “Boranhane” denilen güvercinliklerde binlerce güvercin beslenir. Kumsal arazide yetişen karpuzlar büyüklükleriyle ün yapmıştır. Pembe, Sürme, Ferikpaşa, Yafa, Kara, Alaca ve Mehmed Emir karpuz çeşitlerini oluşturur. İri, tatlı ve kokulu kavunlarından Beji, Tat, Mollaköy ve Asma tipi meşhurdur.

Hayvancılık
350 bin hektara yaklaşan çayır ve meraları ile hayvancılığa çok elverişli olan Diyarbakır’da hayvancılık verimi henüz düşüktür. Desteklenen kalite ıslah projeleriyle üretim artış göstermektedir. Koyun, kıl keçisi, sığır, eşek ve katır besllenmektedir. Bal üretim merkezlerinden biri olan Diyarbakır, arıcılık konusunda gün geçtikçe gelişmektedir.

Ormancılık
Ormanların önemli kısmı fundalıktır. Diyarbakır’da orman alanı 500 bin hektar görülmekteyse de, mevcut ormanların da verimi düşüktür.

Madencilik
Türkiye’nin hâlihazırda en zengin petrol yatakları Diyarbakır-Batman sınırındadır. Diyarbakır’da ilk petrol kuyusu, 1961′de Shell tarafından açılmıştır. TPAO ise 1973′ten beri faaliyettedir. Türkiye’de senede çıkan 2,5 milyon ton ham petrolün yarısı Diyarbakır’dan elde edilir.

Sanayi
Diyarbakır’da son yıllarda en büyük gelişme inşaat sektöründe olmuştur. İlde, küçük sanayi, dokumacılık, bakırcılık, demircilik, kuyumculuk ve mermer sanayisi de gelişmiştir.
  • youtube