- Hoşgeldiniz

Dört Mevsim’de Diyarbakır

Tarih boyunca bölgede hüküm sürmüş devletlerin stratejik kalesi olan Diyarbakır, aynı zamanda kültür ve sanatın merkezi oluşturmuştur. Tarihi İpek Yolu’nun önemli kavşak noktalarından biri olan Diyarbakır’da, farklı milletlerin ve inançların bir arada yaşaması kentin kültürel zenginliğini artırmıştır. gerek Kültürel, gerekse çoğrafi özellikleri itibariyle her dönem canlılığını koruyan şehirde, çeşitli festivaller, dini ve milli bayramlar ve doğaya dönük etkinlikler ile bu değerlerini ve zenginliklerini sürdürmektedir. Diyarbakır, Türkiye’nin kültürel değerlerini en fazla yaşatan yörelerinden biridir.

İLK BAHAR
Kış ilin genelinde etkinliğini kaybetmekle, Dicle vadisinde ilkbahar rengârenk çicekler ve yemyeşil bir doğa ile karşımıza çıkar. Diyarbakır, Anadolu’nun Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının buluşma noktasında olmasından dolayı zengin bir kuş varlığına sahiptir. Bahar aylarında çok sayıda göçmen kuşun geçtiği Diyarbakır’da Şah kartal, kızıl şahin, şahin, kerkenez gibi kuşlar ilkbaharda gözlemlenebilir. Dicle kenarındaki güvercinlikler de turizm açısından önemlidir. İlkbahar, aynı zamanda kültür turizminin de  canlandığı, GAP turlarının yoğunlaştığı bir dönemdir.

MART (KaraÇarşamba)
Silvan’ın Dönerkaya köyü Girkûvî Mezarlığı’nda Şubat ayının son çarşambası ve Mart ayının ilk iki çarşambası düzenlenir. Uğursuz olduğuna inanılan bu günlerde Girûvî Mezarlığı’nı ziyaret edildikten sonra çevredeki mesire alanlarında piknikler yapılır, şarkılar söylenir ve halaylar çekilir.

Nevruz Bayramı
“Bereket” anlamı taşıyan bahar bayramı Nevruz, 17-21 Mart günlerinde İl ve İlçe merkezlerinde çeşitli etkinliklerle kutlanır. Nevruz Bayramı kapsamında ilde bulunan kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşları, .eşitli kültürel ve sanatsal programlar hazırlamaktadır.

NİSAN
Atatürk’ün Fahri Hemşeriliğe Kabul Günü; Bu özel gün, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından 5 Nisan’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanır.

Ağaç Bayramı
Çevre ve Orman İl Müdürlüğü’nce Nisan-Mayıs ayılarında yapılır.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
TBMM’nin 23 Nisan 1920 tarihinde kuruluşunun yıldönümü aynı zamanda, Atatürk tarafından çocuklara hediye edildi. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, il ve ilçelerde çeşitli etkinliklerle kutlanır.

Kutlu Doğum Haftası
Hz. Muhammed’in (s.a.v) doğum günü olan 22 Nisan’ı içine alan hafta, Kutlu Doğum Haftası olarak kutlanır.

MAYIS
Hıdrellez

Hızır (a.s.) ve İlyas Peygamberin yeryüzünde buluştukları günü ifade eden Hıdırellez, baharın başlangıcı kabul edilir ve Mayıs’ın ilk haftasında kutlanır.

Gençlik ve Spor Bayramı
Atatürk’ün Kurtuluş Savaş’nı başlatmak için 19 Mayıs 1919′da Samsuna çıktığı gündür ve Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanır.

YAZ
Sıcak yaz aylarında Diyarbakır’ın kalbi büyük ölçüde Hevsel Bahçeleri’nde atar. Peygamberler Şehri Diyarbakır’da dini turizm de bu aylarda hareketlenir. Dicle Barajı ve Eğil’de yamaç paraşütü ve su sporları yapılmaktadır.

Doğa Yürüyüşü
Kuzeyde Akdağ’ın en yüksek tepesi Beklik Tepe (2531 m) Ergani’de Mihrap Dağı, Süpliz Dağı, Dicle ilçesinde güneye doğru uzanan Koz, Cirbir, Lis ve Adem dağları; Kulp ilçesinde Ayındar, Tercil, Dikan ve Biler dağları; Silvan ilçesinde Zanga ve Püsküllü dağları; Çermik ilçesinde Gelincik, Petekkaya, Aşurkar ve Karacadağ doğa yürüyüşü yapabilecek önemli merkezlerdir.

Sportif Olta Balıkçılığı
İlde baraj göllerinin artmasıyla sportif olta balııkçılığı da gelişme göstermiştir. Diyarbakır il merkezinde Deve Geçidi Barajı, Dicle Nehri, Çüngüş ilçesinde Karakaya Barajı, Çınar’da Göksu Barajı, Dicle ilçesinde Kralkızı Barajı sportif olta balıkçılığı yapabilecek yerler arasındadır.

HAZİRAN
Dünya Çevre Günü

9 Haziran’da Dünya Çevre Günü Diyarbakır’da çeşitli etkinliklerle kutlanır.

AĞUSTOS
Zafer Bayramı
Türk Ordusu’nun 30 Ağustos 1922′de, Kurtuluş Savaş’nın en önemli aşamalarından biri olan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni kazanması, Türkiye’nin her yerinde ve Diyarbakır’da “30 Ağustos Zafer Bayramı” olarak çeşitli etkinliklerle kutlanır.

SON BAHAR
Diyarbakır’da sıcaklık yavaş yavaş etkisini kaybetmektedir. Bu dönemde bir tarafta bağbozumu yapılmakta ve hasat alınmaktadır. Diğer tarafta yaylacılar eve dönüş hazırlıklarına başlamıştır.

EYLÜL
Geleneksel Karpuz Festivali
Diyarbakır karpuzu, dünyaca ünlü tarım ürünlerinden biridir. Dicle Nehri kenarında çakıllı, kumlu arazilerde yöreye özgü yöntemlerle yetiştirilen bu karpuz çeşidi, Diyarbakır’ın ekonomik, sosyal ve folklor yaşantısında önemli bir yer edinmiştir.  Günümüzde Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası ve Diyarbakır Ticaret Borsası tarafından organize edilen Karpuz Festivali ilk olarak 1966 yılı 23 Eylül’ünde yapılmıştır. Diyarbakır’ın tanıtım ve şehrin ticari hayatına canlılık kazandırmak amacıyla 23 Eylül’de başlayan festivalde; Folklor gösterileri, müzik şöleni ve çeşitli yarışmalar yapılmaktadır.

Kültür ve Sanat Festivali
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Eylül ve Ekim ayı içerisinde yapılan Festival kapsamında, il merkezinin yanı sıra Lice ve Silvan başta olmak üzere ilçelerde de çeşitli konser ve söyleşiler düzenlenir.

EKİM
Cahit Sıtkı Tarancı’yı Anma Günü
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenir. C. Sıtkı Tarancı’nın anıldığı bu günde şiir ve çeşitli anma programları yapılır.

Cumhuriyet Bayramı
Türkiye’de Cumhuriyet’in ilan edilmesi 29 Ekim’de Diyarbakır’da çeşitli etkinliklerle kutlanır.

Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali
Diyarbakır Devlet Tiyatrosu tarafından Orhan Asena Sahnesi’nde Ekim ve Kasım ayı içerisinde düzenlenir. 20 gün süren festival kapsamında diğer illerden gelen oyuncular sahnelenir.

KIŞ
Diyarbakır kış aylarında kara ve soğuğa bürünür. Diyarbakırlılar güneşten istifade etmek için evin güneşe bakan odalarına geçerler. Sosyal hayat çok hareketli değildir. Kış sezonunda kaplıcalar ve Karacadağ Kayak Merkezi şehrin ilgi gören turistik merkezleridir.
  • youtube