- Hoşgeldiniz

Diyarbakır’ı Nasıl Bilirsin?

Diyarbakır’ı Nasıl Bilirsin? sitemize 23 Eylül 2018 tarihinde eklenmiş ve 6 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.

recepesersmallSen Diyarbakır’ı nasıl biliyorsun?

Gel senin medyadan bildiğin Diyarbakır ile benim yaşadığım Diyarbakır’ı karşılaştıralım.

Sen medyadaki haberlere bakarak Diyarbakır’da her gün bombaların patladığı, çatışmaların olduğu bir yer olarak biliyorsun.

Benim yaşadığım Diyarbakır’da asla öyle bir şey yok. Zira medya Diyarbakır’ın çok uzak bir kırsalında olan olayı sanki Diyarbakır’ın merkezinde oluyormuş gibi veriyor. Tabiî ki bazı olaylar oldu ama nerde olmuyor ki. İnsanlar Diyarbakır’da güvenli bir şekilde geziyor ve yaşıyor. İnanmazsan gel gör.

Sen Diyarbakır’ı fazla gelişmemiş bir yer olarak görebilirsin.

Benim yaşadığım Diyarbakır ülkemizin birçok ilinden daha gelişmiş, daha büyük, daha moderndir. Birçok Büyükşehirde olmayan her şey benim Diyarbakır’ımda var. Hadi gel gör yada görenlerden sor.

Sen Diyarbakır’a tayini çıkan bir çalışanı, vatani görevine gelen bir askeri duyduğunda hemen korkuyorsun. Hele bu kişi sensen yada senin tanıdığınsa belki de ağlıyorsun.

Oysa onlar benim yaşadığım Diyarbakır’a gelince önce senin gibi korkuyor beklide ağlıyor. Ama buradan giderken inan ki daha çok ağlıyor.

Neden mi? Çünkü buradaki yakınlığı, dostluğu, örf adetlerini, cana yakın insanlarını, komşuluğunu görünce ağlayarak gidiyor. Sor bak bakalım doğrumu?

Sen Diyarbakırlıyı nasıl biliyorsun.

Merttir Diyarbakır’lı, delikanlıdır, duyarlıdır, anadır, babadır, yardır, yarendir, yoldaştır. Diyarbakırlıdır işte. Araştır bak bakalım öylemidir değimlidir.

Sen Diyarbakır’ın ne kadar eski olduğunu biliyorsun.  Maalesef bilmiyorsun. Çünkü medya bunları söylemiyor. Söylemeyince de haliyle bilemiyor insan.

Çay önü denen yerde tarihin ilk insanları yaşamış. O kadar eski işte. Gir internete araştır bak.

Sen Diyarbakır’daki büyükleri bilirmisin? Bilmezsin çünkü medya onları söylemiyor. Bende sizin yerinizde olsam bilmem.

Diyarbakır Peygamberler ve Sahabeler şehridir. Eğil ilçesinde meftun olan ve Kuran-ı Kerimde isimleri geçen Hz. Elyasa ve Hz. Zülkifl peygamberlerin yanı sıra, Mekke ve Medine’den sonra en çok sahabenin olduğu şehir olarak belgelenmiştir. Bunlardan en bilineni büyük komutan Hz. Halit Bin Velit’in oğlu Hz. Süleyman ve 27 şehit sahabenin bulunduğu ve Saray Kapıdaki Hz. Süleyman camii ve türbesinde yatan sahabelerdir. Kesinlikle gelip görmen lazım.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :  • youtube