- Hoşgeldiniz

Bu Güzellikleri Görün!

Bu Güzellikleri Görün! sitemize 20 Haziran 2015 tarihinde eklenmiş ve 55 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.
güzellikDiyarbakır’ın son zamanlarda şiddet olaylarıyla gündeme gelmesi, kentte var olan güzelliklerin de üzerini örttü. Kentin imajına pozitif katkı sunan ekonomi, sosyal ve kültürel alandaki gelişmelerin gölgelenmesi, Diyarbakırlıları üzdü.

Diyarbakır, 7 Haziran genel seçimlerinden öncesi ve sonrasında yaşanan provokatif olaylarla Türkiye’nin gündemine oturdu.

5 Haziran’da Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) mitinginde meydana gelen patlamada 5 kişi hayatını kaybederken, 400’e yakın kişi yaralandı. Yaşanan bu olay sıcaklığını korurken, 9 Haziran’da Yeni İhya-Der Başkanının öldürülmesi ve sonrasında çıkan olaylarda 3 kişi hayatını kaybederken, 3’ü gazeteci 18 kişi yaralandı. Yaşanan bu iki olay Diyarbakır’da büyük tedirginlik yaşatırken, vatandaşları “Diyarbakır’da yine olaylar başlıyor” korkusu sardı. Fakat korkulan olmadı, olaylar sağduyu çağrılarıyla bertaraf edildi. İki olayın üzerinden günler geçerken, Diyarbakır halkı yaşanan olayları bir kenara bırakarak, hayatına devam ediyor.

10 BİN YILLIK TARİHİ İÇİNDE BARINDIRIYOR

Diyarbakır 33 medeniyete ev sahipliği yapmış, yaklaşık 10 bin yıllık tarihe sahip kadim bir şehir. Diyarbakır Surlarıyla, camileriyle, hanlarıyla, hamamlarıyla, kiliseleriyle buram buram tarih kokuyor. Aynı zamanda sahabeler şehri olan Diyarbakır’da Kuran-ı Kerim’de ismi geçen 25 peygamberden ikisi olan Hz. Zülkifl ve Hz. Elyasa’nın kabirleri Eğil İlçesi’nde bulunuyor. Ayrıca 27 sahabe kabirlerinin bulunduğu Diyarbakır,  Mekke ve Medine’den sonra en fazla sahabe kabirlerinin bulunduğu yer. Diyarbakır’ın bu kadar güzelliği varken, sadece yaşanan olaylarla gündeme geliyor.

TARİHİ YERLER ZİYARETE AÇILDI

Yaklaşık 2,5 yıldır başlatılan çözüm süreciyle huzurun geldiği Diyarbakır’da tarihi yerler onarılarak, halkın ziyaretine açıldı. Her gün binlerce yerli yabancı turist tarafından tarihi yerler ziyaret edilerek, fotoğraf çekiliyor ve tarihi mekanlar resmediliyor. Tarihi mekanlar medyanın da gözdesi haline geldi.

YATIRIMLAR ARTTI

Diyarbakır’da yatırımlar da oldu. Birçok firma fabrika açma girişiminde bulunurken, bazı firmalar Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) yatırım yaptı.

AVM SAYISI 6’YA ULAŞTI

Alışveriş Merkezi (AVM) sayılarında da artış oldu. Forum Diyarbakır’ın açılmasından sonra, Diyarbakır’daki AVM sayısı 6’ya ulaştı. Alışveriş merkezlerinde birçok tanınmış firma şube açarak Diyarbakır halkına hitap etmeye başladı. AVM’lerden vatandaşlar memnun olurken, yoğun ilgi gösteriyor. Bunun dışında Türkiye ve Dünyaca ünlü kahve markaları Diyarbakır piyasasına girerek, kahve lezzetlerini Diyarbakırlıların damak tadına sundu. Kayapınar ve Yenişehir İlçelerinde çok sayıda kafe açıldı.

GÜZELLİKLE GÜNDEME GELSİN

Bu kadar güzelliği içinde barındıran Diyarbakır yıllardır, yaşanan toplumsal olaylar ve taş atan çocuklarla gündeme geldi. Başlatılan çözüm süreciyle huzurun geldiği Diyarbakır’da son yaşanan olaylar yine tedirgin etti. Fakat her şeye rağmen Diyarbakır’da sağduyu kazandı ve hayat devam ediyor. Diyarbakırlılar, olayları bir kenara bırakarak barış ve kardeşlik umutlarını yitirmedi. “İnadına Barış, İnadına Kardeşlik” diyen Diyarbakır halkı, “Yeter artık Diyarbakır olaylarla gündemde olmasın, çok güzel şehrimiz var. Kentimizin artık güzellikle anılmasını istiyoruz. Herkesin elinden geleni yapmasını istiyoruz” dedi.

Diyarbakır’a gelen yabancı turistler ise; “Diyarbakır çok güzel. Büyük bir tarihi içinde barındırıyor ve gerçekten huzurlu, misafirperver bir şehir. Bu zenginlikler herkese tanıtılmalı” diye konuştu.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :  • youtube