- Hoşgeldiniz

Bilinmesi Gerekenler

Sert karasal iklimin egemen olduğu Diyarbakır’da yaz sıcaklık değerleri dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Kış aylarında sıcaklık değerleri düşük seyretmektedir. Gerekli durumlarda şehir merkezinde çeşitli noktalarda giyim eşyası ve araç gereç, temin edebilirsiniz. Turizm, vizeler ve gümrük ile ilgili bilgileri büyükelçiliklerden, Gümrük Müşteşarlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan temin edebilirsiniz.

Turizm Danışma
Diyarbakır’da turizm danışma hizmetleri İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. İç Kale’de bulunan Turizm Danışma Bürosu şehirle ilgili en yeni bilgiler broşürler ve haritalar edinebilirsiniz. Rehberlik hizmeti içinde bu kurum ile temasa geçebilirsiniz. Rehber almadan grup gezisi yapılmamaktadır. Bireysel gezilerde bir sorunla karşılaştığınızda çevredeki insanlardan yardım istemekten çekinmeyin, Diyarbakır insanı misafirperver ve yardımseverdir. Ziyaret edilecek tarihi yer ve Müzelerin tadilatta ve herhangi şekilde kapalı olup olmadığını öğrenmek için Diyarbakır İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün ilgili numaralarını arayabilirsiniz.

Genel Kurallar
Diyarbakır dini inanış ve yaşam biçimi konusunda demokratik ve hoşgörülü bir şehirdir. Camilere girişte kıyafet kuralları vardır. Alışverişlerde, esnaf bazen ısrarlı olabilmektedir. Bununla karşılaşıldığında kibar ve kararlı olmak gerekir.

Eğlence Hayatı
Şehirde eğlence için çok sayıda alternatif bulunmaktadır. Vizyondaki filmleri göstere çok sayıda sinema vardır. Sergi, gösteri, yarışma, festival gibi etkinlikler sıklıkla yapılmaktadır. Tiyatro gösterimi için Diyarbakır Devlet Tiyatrosundan bilgi alabilirsiniz. Şehirde gece hayatı 4-5 yıldızlı otellerin dışında da geç saatlere kadar canlılığını korumaktadır. Kentin Genel Pazarı olan Sur ilçesinin nüfusu 125.785 olmasına rağmen gün içide nüfus kimi zaman 300 binlere çıkmaktadır. Akşam saatlerinden sonra yaşamın hareketli olarak devam ettiği Sur ve Yenişehir ilçelerinde bulunan eğlence merkezleri sabah saatlerine kadar hizmet vermektedir.

Diyarbakır Eyvan Geceleri
Geleneksel olarak ziyafetli yemekler de yapılan Eyvan Gecelerinde Diyarbakır ve komşu illerin türküleri seslendirilir. Eski Diyarbakır evleri eyvanlarında yapılan etkinlikler zamanla bu ismi almıştır. Yer minderinde oturularak yapılan bu gecelerde yemek sonrasında çiğköfte yoğurarak ziyafet devam eder. Birçok tesiste eyvan geceleri altında müzik ziyafeti verilir.

Dil ve İletişim
Diyarbakır insanı, iletişim kurarken özenli davranır. İlde Türkçe’nin yanı sıra Kürtçe’de konuşulmaktadır. Türkçe konuşma dilinin bazı ağız farklılıkları vardır. Yabancı ziyaretçilerin öğrenecekleri her bir Türkçe kelime gezi süresince onların işine yarayacaktır. Şehirde yaşayanlar ve özellikle çocukları gördükleri turistleri, turistin hangi ülkeden geldiğini merak eder ve ingilizce olarak soru sormaktan çekinmezler. Kısa cevaplarla bu soruları geçiştirebilirsiniz.

Açılış ve Kapanış Saatleri
Türkiye’de genellikle batı ülkelerindeki mesai saatleri içerisinde bankalar ve Resmi Daireler 09:00 ila 17:00 saatleri arasında açıktır. Resmi Daireler 12:00 – 13:00 saatleri arasında, bankalar ise 12:30 – 13:30 saatleri arasında öğle tatili yapmaktadır. Resmi Daireler ve bankalar hafta sonları kapalıdır. Diyarbakır’da 06:00′dan sonra sokaklarda hareketlenme başlar.

Yerel Saat
Türkiye, Greenwich saatinden 2 saat ileridedir. Türkiye’nin en doğusu ile en batısı arasında 76 dakika saat farkı vardır.

Elektirik
Türkiye’de elektirik akımı 220-240 voltur. Pirizler, iki yuvarlak pimli fişlere uygundur. Elektirikli cihazınız başka bir voltajla çalışıyorsa adaptör getirilmesi veya temin edilmesi tavsiye edilir.

Genel Tuvalatler
Diyarbakır’da genel tuvaletler çoğunlukla camilerin yanında veya yakınında bulunmaktadır. Buralardaki tuvaletler tamamı alaturka tuvaletlerdir. Otel, kafe, lokanta ve restoranlar da bulunan tuvaletlerin büyük çoğunluğu alafranga tuvaletlerdir. Tuvaletler bazı yerlerde ücretsiz, bazı yerlerde ücrete tabidir. En yüksek tuvalet ücreti ise 1 liradır.

Sigara İçmek
Resmi dairelerde, dolmuş ve otobüslerde ve şehirlerarası otobüslerde, havalimanı’nda uçaklarda kapalı kamusal alanlarda sigara içilmesi yasaktır. Bazı otellerde ve alışveriş merkezlerinde sigara içilmeyen katlar ve odalar bulunmaktadır.

Güvenlik
Çevre iller ve kırsal bölgelerden sürekli göç alan Diyarbakır’ın nüfusu hızlı bir şekilde artmaktadır. Şehrin nüfusu ve alan olarak büyüklüğü dikkate alındığında suç oranlarının genel kanının aksine olmadığı ortaya çıkmaktadır. Geç saatlerde bile şehrin merkezindeki canlılık, güvenlik açısından önemli bir referans oluşturmaktadır. Ancak süpriz tehlikelere karşı her yerde olduğu gibi burada da tedbiri elden bırakmamak gerekmektedir. Türkiye’de suç oranı diğer illere göre daha düşüktür.

Polis ve Jandarma
Diyarbakır’da şehir içindeki güvenliği Polis, ilçe ve kırsal alandaki güvenliği ise Jandarma sağlamaktadır. Polis ve Jandarma seyahat sırasında aracınızı durdurarak sürücü belgesi ve pasaport kontrolü yapabilir.

Fotoğraf Çekmek
Diyarbakır’ın çoğu yerinde fotoğraf çekmek için çok iyi manzaralar bulunur. Ancak Askeri Bölgelerde fotoğraf çekilmesi yasaktır. Fotoğraf makinesi veya malzemelerini almanız gerekirse şehir merkezinde bununla ilgili çok sayıda mağaza vardır.
  • youtube