- Hoşgeldiniz

Barışcan Cennetin Kapısında!

Barışcan Cennetin Kapısında! sitemize 08 Ağustos 2014 tarihinde eklenmiş ve 631 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.

bariscanitalya02
İtalya’dan Merhaba

Kısa bir süre İtalya’dan yazacağım….
Bu gün size Floransa’dan sesleniyorum… Özel bir yerdeyim… Rönesans’ın başkentinde… Özellikle sanat meraklıları kesinlikle ama kesinlikle görmeli… Şehrin hemen her yerinde Botticelli, Michelangelo ve Donatello’nun imzasını görmek mümkün. Gidince keşke sanat tarihi okusaydım diye çok hayıflandım.Gördüklerimi daha iyi anlayabilmek için  :)
Şehir rahatlıkla yürünerek gezilebilecek kadar küçük, zaten şehrin içerisinde yürürken sanat ile iç içesiniz.
Size bahsedeceğim yer CENNETİN KAPISI!

İlk gideceğiniz yer Duomo ve Vaftizhane olacaktır. Duomo portakal renkli kubbesi ile Floransa deyince ilk akla gelen yer. Vaftizhane’nin bronz kapıları da gerçekten görülmeli. Kapıya Michelangelo tarafından “Cennet Kapısı” ismi verilmiş.

bariscanitalya01
Kapının üzerinde 10 ayrı panoda İncil’den hikayeleri gösteren kabartmalar resmedilmiş. (Kabil’in Habil’i Öldürmesi Adem ve Havva’nın cennetten kovuluşu vb) Her birinin incelediğinizde detaylar konusunda gerçekten hayrete düşüyorsunuz.orenzo ghiberti tarafından yapılan bronz vaftizhane kapısı üzerinde incilden sahneler ve çok sayıda figür yeralıyor.kapının her iki tarafında bulunan sütunlar sultanahmet meydanından getirilerek buraya yerleştirilmiş.27 yılda tamamlanan kapı on bölüme ayrılmış,üzerindeki kabartmalarda adem ve havvanın yaratılışı,ilk günah,cennetten kovulma,hz.davut’un golyatı öldürmesi,hz.süleymanın seba melikesi ile evlenme sahnesi,hz. ibrahim’in oğlunu tanrıya kurban edişi gibi konular işlenmiş.kapının orjinali karşısındaki duomo(santa maria del fieore) katedralinin müzesinde sergileniyor.İtaiya’dan yazmaya devam edeceğim.

Şimdilik Hoşçakalın…

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :  • youtube